středa 25. března 2020

RECENZE: Kožený korzet, krajky sametové, ale kurtizána to není...

"Cynik - člověk, který jedná bezohledně a beze studu, zraňuje city druhých a zpochybňuje a zesměšňuje to, co druzí uznávají jako základní morální hodnoty." Wikipedie. Příběh cynické coury Nix, kříženky licha a nekromanta, rozdělený do několika povídek prostě chcete číst. Noční labuť Zuzany Hartmanové vás vytrhne z běžné čtecí rutiny. Je to něco nového, drsného a hodně dobře napsaného.

Nakladatelství: Gorgona /2017
Počet stran: 272
Autor obálky: Dominik Broniek
Ilustrace: Jitka Šenkeříková
ISBN: 978-80-88029-28-1

Poslední dobou hodně opomíjení čeští autoři si začali razit cestičku do mé knihovny a Noční labuť tam nesměla chybět. Je to knížka s nádhernou obálkou, perfektním námětem a neotřelou anotací, která zaujme každého zvědavého fantasy nadšence.

"Krev v žilách, srdce bušící, ale smrtelník to není..."

Zuzana Hartmanová je knihomolka tělem i duší. Pracuje jako knihovnice a recenzuje pro webzin Dagon.cz. Její záliba ve fantasy knihách a historických románech se zde odráží na každé stránce. Doteď mě zaráží jak dokázala tak lehce napsat drsné scény...

S hlavní hrdinkou Nix se život nikdy nemazlil. Musela si vydobýt své místo na zemi a že to nejde snadno, když po vás jdou obě frakce, které rozdělují celý svět. Konkláve i Řád mají spoustu následovníků, ale jen málo z nich se nesnaží zabít právě tyto nepohodlné bytosti jakou je právě Nix. Naštěstí má v sobě něco, co není tak snadné zabít. A s jejím minotauřím společníkem byste se do křížku pustit opravdu nechtěli.

Kniha se čte velmi dobře, děj má spád, dialogy jsou plynulé a o křečovitosti tu nemůže být řeč. Jedná se o pět skvěle vystavěných příběhů ze života Nix a každý má svoji zápletku. Trošku tak může svým zpracováním připomínat Zaklínače Andrzeje Sapkowskiho. Zápory se v této knížce hledají jen velmi těžko. Možná jen, že vedlejší postavy zde nedostali tolik prostou, který by si zasloužily. Na druhou stranu už máme na pultech knihkupectví možnost zakoupení druhého dílu - Perutě noci. Takže kdo ví?

Každá postava má svůj příběh. Nix známe nejlépe a s velkým nadšením a očekáváním jsem sledovala její psychickou i fyzickou cestu. Tato postava roste, mění se její smýšlení nad světem a rozhodně není černobílá. Zamilovala jsem si ji. Její vtípky, urážky i cynismus.


Knihu krásně doplňuje pár ilustrací od Jitky Šenkeříkové a taky mapka zemí na vnitrní straně obálky. A i když se jedná o paperback, je to opravdu nádherně vytvořená kniha. Všechna čest.

Hodnocení na ČBDB je 90% a s tím naprosto souhlasím. 4,5 hvězdičky si tato knížka určitě zaslouží.
Doporučuji všema deseti.

2 komentáře:

  1. Obálka je super, čtení mě bavilo a už mě čeká i druhý díl :-)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Perutě noci už mám taky doma :-) těším se na to.

      Vymazat