středa 5. září 2018

Přírůstky do knihovny aneb čtenářský deník Rory Gilmorové


Zase to na mě přišlo a sjíždím dokola Gilmorova děvčata. Ten seriál prostě zbožňuju. Knihomolka Rory je nám všem jistě blízká. Její láska ke knihám je krásná a inspirující.


Už před nějakým časem jsem našla na Goodreads seznam knih, které byly v seriálu nějakým způsobem zmíněny. Takový Roryin čtenářský deník. Zjistila jsem, že spoustu již přečtenou mám, ale velkou většinu ne. Proto jsem se rozhodla mimo moje oblíbené fantasy knihy číst i klasickou literaturu a inspirovat se právě tady.

Včera jsem si byla na poště vyzvednout balíček, který obsahovat tyto tři knihy:

Pokání – Ian McEwan

Je to jen svědomí, co nutí člověka stále znovu a znovu zpytovat duši, anebo existuje cosi mnohem hlubšího, kam obyčejný smrtelník nedosáhne, ale o čem jen tuší, že číhá vyrazit každým okamžikem do útoku? Ve své románu Pokání dovedl Ian McEwan tuto myšlenku k dokonalosti. Třináctiletá Briony odvíjí svůj život v jistých představách, které ji mají neomylně dovést ke konkrétnímu, jasně vytyčenému cíli. Těmto snům přizpůsobuje vše, co přizpůsobit lze. Co nelze, tomu je třeba dopomoci. S fanatickou úporností pubescenta a fantazií, rozvinutou až do krajnosti, dohání protagonisty své soukromé hry na život k tragédii, za kterou by měla činit po zbytek života pokání.

Odkaz na CBDBČSFD

Malé ženy –  Louisa May Alcott

Romantická Meg, nezkrotná Jo, nenápadná Beth a rozmazlená Amy. Čtyři sestry, které musejí čelit stesku po tatínkovi, který bojuje v občanské válce, chudobě či vážné nemoci, ale hlavně svým vlastním ambicím, tužbám a malým nectnostem. Čtyři dívčí hrdinky, jež postupně dospívají, zakládají vlastní rodiny a poznávají velké lásky, velké smutky, všední strasti i nevšední krásy života. To jsou proslulé Malé ženy, které se již po generace zapisují do srdcí stále nových čtenářů nejen v Americe, kde si získaly status rodinné klasiky a věčného bestselleru. V příštím roce by se měla natáčet nová adaptace tohoto románu s Emmou Watson.

Odkaz na CBDB a  ČSFD

Pod skleněným zvonem – Sylvia Plath

Legendární román z roku 1953 je autobiografický román o psychiatrické léčbě a návratu do normálního života. Smutný a tragický příběh je napsaný stručným, věcným, sebeironickým až cynickým stylem.

Odkaz na ČBDB a  ČSFD



Dle mého názoru patří tyto knihy do všeobecného vzdělání. Jasně, číst si Naslouchače, Inka nebo Nikdyuš je sice super, pobaví, zpříjemní život a zapomenete na všechna trápení reálného života, ale určitě Vám nedají tolik, jako právě knihy velkých klasiků. (nebo vědců…)

6 komentářů:

  1. Tohle by se líbilo dceři - miluje gilmorky a je knihomolka :-)
    O všem? Ovšem!

    OdpovědětVymazat
  2. Miluji Gilmorky a o seznamu jsem vůbec nevěděla. Děkuji za tip. Malé ženy jsou zminovány snad všude, docela mě lákají.
    Beauty of pink / Knižní regál

    OdpovědětVymazat
  3. Gilmorky jsem nikdy nesledovala, ale tyto tři knihy bych četla ráda. Poslední vůbec neznám a zaujala mě nejvíc .

    OdpovědětVymazat
  4. O seznamu jsem četla poprvé a okamžitě mě zaujal a pár knížek už mám napsaných. Pokání mám v hlavě už delší dobu a netuším proč. Teď když čtu popisek mě to ještě víc nabudilo, abych ji měla doma :)
    Moc děkuji za tipy :)

    OdpovědětVymazat
  5. Na Gilmorky jsem zase začala nedávno koukat, je zbožňuju :3 jen nevím, ale knížky, co Rory čte, jdou teda mimo mě. I když možná jednou, kdo ví?

    OdpovědětVymazat
  6. Taky mám teď nějaké přírůstky, tak se těším, až manžel začne zase jezdit na ryby. To odpoledne strávené někde u vody je super na to, aby člověk mohl číst. Ale on teď čeká na to, až mu přijdou nějaké držáky vyhledávače ryb nebo co, já tomu moc nerozumím, tak se mu k vodě nechce. :D

    OdpovědětVymazat